Katolickie Liceum Ogólnokształcące im Świętej Rodziny z Nazaretu zaprasza na Dzień Otwarty

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im Świętej Rodziny z Nazaretu zaprasza na Dzień Otwarty

Prowadzone przez Caritas Katolickie Liceum Ogólnokształcące zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2024 roku w godzinach 14:00-17:00. To wyjątkowa okazja, aby poznać tę placówkę oraz dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nią możliwościach edukacyjnych.

Podczas Dnia Otwartego będziecie Państwo mieli okazję:

  • Spotkać się z naszym zespołem pedagogicznym i poznać naszą misję oraz wartości, które kierują naszą pracą.
  • Zwiedzić naszą szkołę, w tym sale lekcyjne, internat, obiekty sportowe oraz inne miejsca ważne dla życia szkolnego.
  • Poznać bogatą ofertę edukacyjną naszej szkoły, w tym przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, kółka zainteresowań, oraz różnorodne projekty i inicjatywy.
  • Porozmawiać z obecnymi uczniami, którzy opowiedzą Wam o swoich doświadczeniach i osiągnięciach szkolnych.
  • Zasięgnąć informacji na temat procesu rekrutacji oraz warunków przyjęcia do liceum ogólnokształcącego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym i doświadczenia atmosfery naszej szkoły. Podczas spotkania odpowiemy na Wasze pytania, abyście mogli jak najlepiej poznać nasze liceum i podjąć świadomą decyzję dotyczącą Waszej przyszłej edukacji.

Miejsce: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie, ul. Pędzichów 13

Data: 15 kwietnia 2024 roku

Godziny: 14:00-17:00

 

Caritas Archidiecezji Krakowskiej świętuje Dzień Dobra

Caritas Archidiecezji Krakowskiej świętuje Dzień Dobra

„Dzień Dobra” to święto wolontariuszy Caritas. W całej Polsce wolontariusze Caritas podczas Tygodnia Miłosierdzia, a zwłaszcza w sobotę organizują pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze i wiele innych atrakcji. Tegoroczne hasło to #obDARowani! Chcemy wspólnie świętować pełni wdzięczności za siebie nawzajem. Dzień Dobra to wyrażenie wdzięczności Bożemu miłosierdziu i ludziom. W tym dniu wszyscy razem cieszymy się, że dzięki wysiłkowi wielu ludzi każdego dnia dobra jest więcej.

W sobotę 13 kwietnia wolontariusze Caritas Archidiecezji Krakowskiej zbiorą się o godz. 10.00 przy ul. Łobzowskiej 49, następnie o godz. 11.00 wyjdą na Planty i przechodząc przez najczęściej uczęszczane miejsca Krakowa dojdą do Kuchni św. Brata Alberta przy ul. Dietla 48. Po drodze będą rozdawać baloniki i przypinki z logiem Dnia Dobra i zbierać wypowiedzi, czym dla napotkanych osób jest dobro. W ten sposób chcą przypominać ludziom, że dobra jest więcej.

Przez cały tydzień wiele inicjatyw związanych z Dniem Dobra odbywa się na terenie archidiecezji krakowskiej. Parafialny Zespół Caritas w Węglówce przygotował nabożeństwo w Niedzielę Miłosierdzia oraz obdarował mieszkańców pamiątkowymi plakietkami z logo Dnia Dobra.

10 kwietnia Szkolne Koło Caritas z Nowego Targu z Zespołu Szkół Ekonomicznych świętowało Dzień Dobra wspólnie z Mieszkańcami Domu Seniora Eden w Maniowach. 12 kwietnia świętować będzie Szkolne Koło Caritas w Podsarniu, 14 kwietnia do wspólnego świętowania zaproszą Parafialne Zespoły Caritas w Tenczynie, Węglówce i Zaskalu. W dniach 12 – 14 kwietnia w Ośrodku Wczasowo-Rekolekcyjnym Caritas w Zakrzowie odbędą się dni skupienia dla dorosłych prowadzone przez ks. Ryszarda Gacka oraz doba eucharystyczna w intencji powrotu bliskich do Kościoła.

Tegoroczne świętowanie Dnia Dobra zakończy się w Zembrzycach w poniedziałek 15 kwietnia. Wspólnie świętować będą wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas z Zembrzyc oraz Podsaria, Wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Krakowskiej, członkowie Parafialnego Zespołu Caritas z Zembrzyc, Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Mieszkańcy Domu Wypoczynkowo Rehabilitacyjnego oraz Mieszkańcy Zembrzyc. W programie warsztaty z dekorowania serc dobrym słowem, Marsz Dobra, poczęstunek i integracja. Godziny spotkania 10.00-13.00.

Dzień Dobra po raz pierwszy odbył się w Niedzielę Miłosierdzia 2022 r. z inicjatywy Caritas Polska. W 2023 r. jego obchody zostały przeniesione na sobotę kończącą Tydzień Miłosierdzia, a obecnie główne obchody odbywają się w sobotę, jednak świętowanie rozciąga się na cały Tydzień Miłosierdzia.

W niedzielę rozpoczyna się 80.Tydzień Miłosierdzia

W niedzielę rozpoczyna się 80.Tydzień Miłosierdzia

Bóg pragnie miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na przypadającą 7 kwietnia Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest świętem patronalnym Caritas  i rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia.

Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 1937 r. jako tydzień głoszenia, świadczenia i propagowania miłosierdzia. Od 2013 roku rozpoczyna się w Święto Miłosierdzia, czyli drugą niedzielę po Wielkanocy.

Caritas Polska przygotowała rozważania na poszczególne dni Tygodnia Miłosierdzia. Zapraszamy do ich wykorzystania.

Rozważania_na_80_Tydzień Miłosierdzia_2024

Poniżej publikujemy treść słowa bpa Szlachetki na Niedzielę Miłosierdzia:

Słowo Przewodniczącego Komisji Charytatywnej
Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia (7 kwietnia 2024)

 „…każdy miłujący Tego, który dał życie,
miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1J 5, 1)

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Dzisiaj, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Caritas będąca duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego obchodzi swoje patronalne święto. W to dzisiejsze święto rozpoczynamy też kolejny Tydzień Miłosierdzia. Najważniejszym celem każdego takiego tygodnia jest szeroko pojęta promocja i kształtowanie wyobraźni miłosierdzia. W tym roku będzie przyświecać nam hasło: „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1J 5, 1). To hasło stanowią słowa św. Jana Apostoła z dzisiejszej drugiej lekcji. W tych słowach nietrudno rozpoznać przykazanie miłości Boga i bliźniego, ze szczególnym uwzględnieniem daru życia. Bóg przedstawiony jest tu jako źródło i dawca życia, zaś człowiek jako ten, który to życie od Niego otrzymał. Hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia łączy się też z przypadającą w tym czasie Uroczystością Zwiastowania Pańskiego, która obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia.

Życie każdego człowieka jest darem Bożej miłości. O ten dar Bóg w szczególny sposób zatroszczył się, gdy „Syna swego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). Dar życia wiecznego, będący owocem zbawczego dzieła wykonanego dla nas, ukazuje Jezus po swoim zmartwychwstaniu, gdy przychodzi do Wieczernika mimo drzwi zamkniętych, przynosząc radość i pokój. W tym wydarzeniu, o którym opowiada dzisiejsza Ewangelia, w jakiejś mierze odsłania się nasza chwalebna przyszłość, którą jest życie wieczne, życie w obfitości. Za tym właśnie życiem, które przynosi zmartwychwstały Pan, tęskni serce każdego człowieka, bo każde serce pragnie być szczęśliwe. Zmartwychwstanie Chrystusa potwierdza obietnicę naszego przyszłego zmartwychwstania, które wypełni też najgłębsze pragnienie naszego serca.

Bóg, będąc dawcą życia doczesnego i wiecznego, zasługuje na naszą miłość. Ale jednocześnie zaznacza, że pragnie takiej miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego: „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1J 5, 1). Innymi słowy, nie można miłować Boga, nie miłując swego bliźniego. A miłujemy Boga i bliźniego wtedy, gdy zachowujemy Boże przykazania, jak zaznacza w swoim liście św. Jan Apostoł (1J 5, 2n). A gdy nasz bliźni potrzebuje pomocy i my tę pomoc mu okazujemy, to wtedy miłość staje się miłosierdziem.

W służbie miłosierdzia właśnie podejmowane są wszystkie dzieła Caritas, której celem jest niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują. Ta pomoc organizowana w sposób charyzmatyczny i systemowy obejmuje najważniejsze życiowe potrzeby, zarówno w zakresie materialnym jak i duchowym. Caritas to ogromna instytucja charytatywna Kościoła katolickiego. W wymiarze naszego kraju w jej skład wchodzą: Caritas Polska, diecezjalne Caritas, parafialne zespoły Caritas oraz szkolne i akademickie koła Caritas.

Wyzwania, jakie stoją obecnie przed Caritas, to rosnące potrzeby pomocowe w kraju i kryzysy humanitarno-rozwojowe na świecie. Jednym z ważniejszych tu obszarów jest pomoc Ukrainie, która prowadzona jest nie tylko na miejscu, gdzie zniszczenia wojenne odzierają ludzi z dostępu do podstawowych dóbr materialnych, ale też w Polsce, gdzie nadal udzielana jest pomoc uchodźcom i migrantom w 28 centrach przy Caritas diecezjalnych.

Ponadto Caritas Polska prowadzi systematyczną, i to w znaczącym zakresie, pomoc medyczną dla mieszkańców Jemenu, gdzie od dziesięciu lat trwa wojna domowa. Pomoc humanitarna i rozwojowa prowadzona jest także na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej, w Syrii, Libanie czy Strefie Gazy. Tam, wiodący i flagowy dla Caritas program „Rodzina Rodzinie” pozwala nieść wsparcie finansowe rodzinom wielodzietnym, ubogim, bezpośrednio narażonym na skutki wojny, ale także pomaga wspierać rozwój mikroprzedsiębiorstw, które pozwalają na samodzielne utrzymanie się rodzin. Caritas pomaga też w Ameryce Łacińskiej, w tym szczególnie w Wenezueli i Kolumbii, w kilku krajach Afryki Subsaharyjskiej, Nepalu czy Afganistanie. Łącznie na całym świecie Caritas Polska powadzi działania pomocowe w ponad 35 krajach.

Podobnych wyzwań nie brakuje również w Polsce. Potrzebujących pomocy jest wielu. Wśród nich są seniorzy, którzy dzięki Caritas i współdziałających z nią różnych instytucji, otrzymują wsparcie m.in. w postaci kart „Na codzienne zakupy”. Towarzyszą im też wolontariusze w codziennych trudnościach i różnego rodzaju niedomaganiach związanych z wiekiem. Równie ważną grupą społeczną są dzieci i młodzież. Od lat Caritas organizuje dla nich wakacyjne wyjazdy, a w ramach programu „Tornister Pełen Uśmiechu” otrzymują wyprawki szkolne. Szczególną rolę spełnia tutaj też „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, koordynowane przez parafialne zespoły Caritas. Caritas zajmuje się też wsparciem osób w kryzysie bezdomności, dla których prowadzone są w całej Polsce schroniska, noclegownie, łaźnie czy jadłodajnie. Natomiast w ramach  programu „Uratuję Cię” – Caritas organizuje pomoc dla osób wymagających pilnego leczenia. Trzeba tu jeszcze wspomnieć prowadzone przez Caritas Domy Pomocy Społecznej, hospicja stacjonarne i domowe, Domy Samotnej Matki, świetlice socjoterapeutyczne, różnego rodzaju specjalistyczne poradnie, punkty wydawania żywności i wiele innych dzieł, które służą życiu.

Wszystkie dzieła miłosierdzia prowadzone przez Caritas są możliwe dzięki ogromnej życzliwości i ofiarności ludzi wierzących, których ożywia „jeden duch i jedno serce” (Dz 4, 32). Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje niemal stutysięczna społeczność wolontariuszy, którzy całym sercem, z ogromnym zaangażowaniem oddani są niesieniu pomocy potrzebującym. Bogu niech będą dzięki za wszystkich, którzy na co dzień praktykują miłość bliźniego i nie lękają się czynić miłosierdzia, nawet wtedy, gdy łączy się to z wielką ofiarą.

Dzisiaj, w patronalne święto Caritas, tradycyjnie prowadzona jest w całej Polsce zbiórka na cele charytatywne. W imieniu obdarowanych dziękuję za ogromną życzliwość, za każdy gest miłosierdzia, który – zgodnie z obietnicą naszego Pana – jest skarbem gromadzonym w niebie (zob. Łk 12, 33). Ostatni dzień Tygodnia Miłosierdzia (tj. sobota 13 kwietnia) tradycyjnie nazywany jest „Dniem Dobra”, aby w ten sposób bardziej dostrzec, że dobro jest w nas, że dobra jest więcej, że każdy dzień roku zasługuje na to, aby dzielić się dobrem z naszymi bliźnimi. Jakże ważne są tu słowa papieża Franciszka: „Umacniajmy to, co jest dobre i oddawajmy się służbie dobru” (Fratelli tutti, nr 77).

Niech perspektywa życia wiecznego, którą otworzył dla nas zmartwychwstały Pan, inspiruje nas do miłości bliźniego, a także do czynów miłosierdzia, bo ubogich zawsze mamy u siebie (J 12, 8)!

bp Wiesław Szlachetka
Przewodniczący Komisji Charytatywnej
Konferencji Episkopatu Polski

 

Źródło: https://episkopat.pl/bp-szlachetka-na-niedziele-milosierdzia-bog-pragnie-milosci-ktora-wyraza-sie-przez-milosc-blizniego/

Krakowska Caritas rozpoczyna program „Opieka wytchnieniowa”

Krakowska Caritas rozpoczyna program „Opieka wytchnieniowa”

Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaprasza osoby niepełnosprawne i ich opiekunów do bezpłatnego uczestnictwa w programie ,,Opieka Wytchnieniowa”.

Głównym celem programu jest wsparcie opiekunów osób zależnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, zamieszkałych na terenie województwa małopolskiego poprzez objęcie osób niepełnosprawnych całodobową, 14-dniową opieką.

Projekt dotyczy 28 dorosłych osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 22 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (co najmniej dwie niepełnosprawności).

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad ww. osobami, w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad osobą z niepełnosprawnościami.

Do udziału w programie zapraszamy osoby zamieszkujące województwo małopolskie

Realizator Programu – Caritas Archidiecezji Krakowskiej w pierwszej kolejności w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej uwzględnia członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących. Przyznając usługi opieki wytchnieniowej Realizator bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.

Opieka wytchnieniowa w ramach projektu dla dorosłych osób niepełnosprawnych zostanie zorganizowana w Domu Wczasowo-Rehabilitacyjny im. św. Brata Alberta w Zembrzycach; Zembrzyce 433, 34-210 Zembrzyce.

Dokumenty rekrutacyjne podpisane przez osobę zainteresowaną lub opiekuna prawnego należy złożyć w formie papierowej Domu Wczasowo-Rehabilitacyjny im. św. Brata Alberta w Zembrzycach; Zembrzyce 433, 34-210 Zembrzyce od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 16.00 bądź listownie na adres Domu  z dopiskiem „Opieka wytchnieniowa”.

Dokumenty rekrutacyjne do pobrania:

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 662 015 868 lub 33 877 07 65 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 16.00).

Czas rekrutacji: kwiecień 2024 r.

 

O ZAKWALIFIKOWANIU DO PROGRAMU BĘDZIEMY INFORMOWAĆ  TELEFONICZNIE.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Programem „Opieka Wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024, który określa zasady uczestnictwa i rekrutacji: Program-treść.

 

UWAGA!!! Złożenie karty zgłoszeniowej wraz z oświadczeniami i załącznikami NIE JEST równoznaczne z przyjęciem do Programu.

Dokumenty dostarczone przed lub po wskazanym terminie nie będą weryfikowane.

W przypadku nie dostania się na listę podstawową będzie stworzona lista rezerwowa.

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

Okres realizacji zadania  02.04.2024 – 31.12.2024

 

Projekt „Opieka wytchnieniowa dla organizacji pozarządowych – edycja 2024” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Solidarnościowego.

 

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Wielkanoc 2024

Zmartwychwstanie Chrystusa to zwycięstwo życia nad śmiercią, dobra nad złem i miłosierdzia nad grzechem. To triumf Bożej miłości.

W nadchodzące Święta życzę, aby Zmartwychwstały obudził w naszych sercach miłość do drugiego człowieka, aby nauczył nas współczuć, rozumieć i przebaczać. Aby pokazał drogę do tych najbiedniejszych, najsłabszych i odrzuconych.

Na Jego przykładzie uczymy się kochać niekochanych, pomagać potrzebującym i dawać nadzieję tym, co zwątpili.

ks. Tomasz Stec

Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej

wraz z pracownikami

Fundacja Leroy Merlin remontuje Centrum Caritas Żywiecka

Fundacja Leroy Merlin remontuje Centrum Caritas Żywiecka

25 marca w Centrum Caritas Żywiecka dyrektor Caritas ks. Tomasz Stec oraz Prezes Zarządu Fundacji Leroy Merlin Polska Agnieszka Bolek podpisali umowę na realizację drugiego, ostatniego etapu wsparcia Centrum, które będzie obejmowało remont łazienek ogólnodostępnych oraz remont i wyposażenie pomieszczenia kuchennego i pomieszczenia pralni, a także utworzenie sali szkoleniowo-rekreacyjnej. Remont zaczął się nazajutrz po podpisaniu umowy, a jego zakończenie planowane jest najpóźniej na koniec sierpnia 2024 r.

 

Budynek bardzo wypiękniał już w 2023 r., kiedy w pierwszym etapie remontu, zrealizowanym dzięki wsparciu Fundacji Leroy Merlin ze ścian korytarzy i klatek schodowych zostały usunięte plastikowe panele, a ściany zostały pokryte gładzią i pomalowane. Wymienione zostały gniazda elektryczne, wyłączniki oraz oświetlenie na korytarzach i klatkach schodowych. 11 starych grzejników na korytarzach i klatkach schodowych wymieniono na nowe grzejniki z zestawami termostatycznymi. Ekipa zamontowała również nowe drzwi zewnętrzne z obu stron budynku oraz stolarkę drzwiową wewnątrz budynku, na parterze. Zamontowano nowe czujniki dymu i ciepła, oświetlenie ewakuacyjne oraz drzwi przeciwpożarowe na strych. Zamontowano też klimatyzację w pomieszczeniu wielofunkcyjnym i biurowym na parterze. Dzięki remontowi znacząco poprawiło się bezpieczeństwo pożarowe Centrum.

Remont przeprowadzany jest etapami, aby nie wyłączyć całego budynku z użytkowania. Przez cały czas mieszkają w nim uchodźcy z Ukrainy.

Gorąco dziękujemy wspaniałej ekipie remontowej, a przede wszystkim naszemu darczyńcy Fundacji Leroy Merlin, dzięki któremu ten remont jest możliwy.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Filipowskiej poszukuje pracownika

Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Filipowskiej poszukuje pracownika
Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Filipowskiej poszukuje pracownika na stanowisko TERAPEUTA/POMOC TERAPEUTY w pracowni komputerowo – ogrodowej.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z p. Antonim Zawadzkim – kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy pod nr tel. 12 2822663 lub 507643569.

Świąteczne kiermasze Warsztatów Terapii Zajęciowej

Świąteczne kiermasze Warsztatów Terapii Zajęciowej

W naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej przygotowania do Wielkanocy już od kilku tygodni szły pełną parą. Dlatego to dobra okazja, by zaopatrzyć się w wielkanocne ozdoby. W Zembrzycach można to zrobić w godzinach pracy Warsztatu, czyli od 07:00 do 15:30 od poniedziałku do piątku. Dodatkowo uczestników WTZ i ich prace można spotkać w dniach 19 i 20 marca w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Odrowążu zaplanował 2 kiermasze w miejscowościach, z których pochodzą uczestnicy zajęć. 10 marca odbył się kiermasz przy kościele  św. Krzyża na Obidowej a w Niedzielę Palmową w Kościelisku.

17 marca  Warsztat Terapii Zajęciowej w Spytkowicach zorganizował kiermasz przy kościele w Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach. Zainteresowanie było tak duże, że prawie wszystkie prace znalazły nowe domy. Jednak zostało ich na tyle, żeby 20 marca tradycyjny kiermasz odbył się w siedzibie Urzędu Gminy Spytkowice.

Specjalnie zorganizowane przed Świętami kiermasze są ważnym wydarzeniem dla uczestników Warsztatów. To jednocześnie promocja placówki i wystawa prac uczestników, a cały dochód uzyskany ze sprzedaży prac powstających w Warsztatach przeznaczony jest na integrację społeczną uczestników.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej utworzyła i prowadzi 3 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Odrowążu, ​Spytkowicach i Zembrzycach. ​To łącznie 135 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.​ Busy przywożą podopiecznych ​do ośrodków z okolicznych miejscowości, a po zajęciach odwożą do domów. Warsztaty Terapii Zajęciowej różnią się od Środowiskowych Domów Samopomocy tym, ​że ich zadaniem jest przygotowanie podopiecznych do podjęcia pracy zawodowej. ​Co roku 1 – 2 osobom udaje się znalezienie zatrudnienia. ​

Terapia zajęciowa odbywa się w różnych pracowniach. Za pracę w ramach terapii uczestnicy otrzymują kieszonkowe. ​Podkreśla to godność osób niepełnosprawnych i podnosi ich znaczenie ​
w rodzinach.​

Warsztaty Terapii Zajęciowej to zadanie realizowane wspólnie z Powiatami,  realizowane dzięki środkom z PFRON i Powiatu.​

Cała nasza praca z osobami niepełnosprawnymi ma na celu przygotowanie ich do możliwie największej samodzielności i integracji ze społeczeństwem.

 

 

 

 

 

Zmarł ks. Prałat Jan Głód

Zmarł ks. Prałat Jan Głód

15 marca w 88. roku życia i 65. roku kapłaństwa zmarł ks. Prałat Jan Głód. Choć oficjalnie nie pracował w Caritas Archidiecezji Krakowskiej, od lat był z nami bardzo mocno związany.  Swoje prymicyjne zawołanie „Crux et Caritas” – „krzyżem i miłością” realizował w swojej pracy duszpasterskiej i w swoim życiu. W 2007 r.  w imieniu parafii odebrał z rąk kard. Stanisława Dziwisza medal „Bogaci Miłosierdziem”, przyznany przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej za wieloletnią działalność charytatywną, obejmującą wszystkie grupy potrzebujących, w szczególności za pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym i dzieciom. Osobiście brał udział w akcjach „Adopcja serca” i „Adopcja na odległość”, regularnie wspierając dwoje dzieci z Afryki i Azji.

Przez wiele lat pracował w Kurii w Wydziale Duszpasterstwa Charytatywnego, a po odrodzeniu 29 stycznia 1990 r. diecezjalnej Caritas pomagał jej pierwszemu dyrektorowi. Gdy Kard. Franciszek Macharski połączył Wydział Charytatywny z Caritas w 1994 r. i na nowego dyrektora Caritas wyznaczył ks. Jakuba Gila, ks. Głód zastąpił  go na miejscu proboszcza parafii pw. Bożego miłosierdzia na Wzgórzach Krzesławickich, gdzie rozwijał oprócz duszpasterstwa działalność charytatywną.

Zawsze uśmiechnięty i życzliwy, pozostanie w naszych sercach. Księże Janie, niech miłosierny Bóg da Ci radość wieczną!