Konferencja "Wolontariat 50+"

W sobotę, 27 października w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" odbyła się konferencja pt. "Podzielmy się dobrem. WOLONTARIAT 50+", w której uczestniczyli dyrektorzy oraz słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Małopolski. W konferencji wzięła udział krakowska Caritas.

Jednym z prelegentów był koordynator ds. wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej Ks. Jarosław Nowak. Jak podkreślał, w seniorach drzemie wielki kapitał. „Im ktoś starszy, im ktoś bardziej dojrzały, tym tego kapitału ma więcej” - twierdził. Przedstawił wolontariat osób starszych jako „potężny kapitał społeczny, którego wartość opiera się na wzajemnych relacjach społecznych i zaufaniu jednostek, które dzięki niemu mogą osiągać więcej korzyści”.

Większość wolontariuszy z ponad dwustu działających regularnie w parafiach zespołów charytatywnych i zespołów Caritas to emeryci. Regularnie jednak spotykają się i prowadzą w parafiach różną działalność, taką jak punkty zbierania i wydawania odzieży, korepetycje, odwiedzanie chorych. Ponad sto parafii jest dzięki nim zaangażowanych w rozprowadzanie żywności najuboższym rodzinom w ramach europejskiego programu PEAD.

W konferencji wzięli udział seniorzy z Brzeska, Oświęcimia, Rabki Zdroju, Zakopanego, Nowego Sącza, Trzebini, Olkusza, Suchej Beskidzkiej, Myślenic oraz Krakowa, wśród których liczną grupę stanowili studenci UTW  im. Jana Pawła II działającego w ramach Centrum "Nie lękajcie się!". Konferencję prowadziła Józefa Grodecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Projekt „Podzielmy się dobrem. WOLONTARIAT 50+” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach zadania publicznego pn. Promocja i organizacja wolontariatu.

Więcej o konferencji można dowiedzieć się na stronie www Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. 


DATA PUBLIKACJI: 2012-10-28 » Pozostałe aktualności
Kategorie
» wakacje
» ogólne
» akcje
skrzydla pomoc dzieci
kwiaty pomoc ślub Caritas
1 procent, pit, 1 %, OPP
spiżarnia Caritas pomoc niemarnowanie żywności
pomoc żywność
na górę