chleb
Jałmużna Wielkopostna na pomoc chorym

Dziś, w środę popielcową, rozpoczyna się w całej Polsce akcja Caritas „Jałmużna Wielkopostna”. W domach staną małe tekturowe skarbonki, do których przez okres Wielkiego Postu można będzie wrzucać pieniądze zaoszczędzone dzięki osobistym wyrzeczeniom.

„Jałmużna Wielkopostna” przeprowadzana jest w tym roku pod hasłem „Wiara i miłosierdzie”. To akcja skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale nieraz włączają się w nią całe rodziny. Ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych przyjemności, takich jak słodycze czy różne formy rozrywki, można zaoszczędzić drobne lub większe kwoty i przeznaczyć je na konkretny cel: pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

W szkołach - bo akcję często organizują katecheci - i w parafiach archidiecezji krakowskiej do dzieci trafiły ponad 22 tysiące skarbonek z logo Caritas. W tym roku prosimy o przesłanie nam 1 zł z ofiary z każdej skarbonki. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Pozostałe ofiary wykorzystane zostaną zgodnie z celem wybranym przez organizatorów akcji. Zachęcamy, by cel był wybrany tak, żeby dzieci mogły zobaczyć owoc swoich wyrzeczeń.

Akcja wpisuje się w tradycję chrześcijańską, łączącą post z modlitwą i jałmużną. W tegorocznym orędziu na Wielki Post papież Franciszek napisał: „Wielki Post to czas ogołocenia: dobrze nam zrobi, jeśli się zastanowimy, czego możemy się pozbawić, aby pomóc innym i wzbogacić ich naszym ubóstwem”. Ważny jest też ekumeniczny wymiar akcji. Od kilku lat uczestniczą w niej organizacje charytatywne kościołów Ewangelickiego i Prawosławnego.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie akcji. Trzeba pamiętać, że jej celem jest nie tylko zebranie środków na pomoc, ale przede wszystkim wychowanie dzieci i młodzieży w duchu miłosierdzia i wrażliwości na potrzeby innych osób. Ze względu na jej charakter edukacyjny warto propagować ją wśród młodych, którzy często są skupieni na sobie i nie zawsze umieją dostrzec potrzeby drugiego człowieka.


DATA PUBLIKACJI: 2014-03-05 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
» W2014_skarbonka_plakat_A3_v01-druk.pdf [8.35 MB]
Kategorie
» wakacje
» ogólne
» akcje
skrzydla pomoc dzieci
Wielkanocna Akcja Caritas
kwiaty pomoc ślub Caritas
1 procent, pit, 1 %, OPP
spiżarnia Caritas pomoc niemarnowanie żywności
pomoc żywność
na górę