175000 wigilijnych świec z Krakowa

Rozpoczynające się w niedzielę 1 grudnia XX Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to największa ogólnopolska akcja Caritas, w której od początku z powodzeniem bierze udział Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Od lat krakowska archidiecezja plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o ilość rozprowadzanych świec.

Do naszych parafii trafiło w tym roku około 175000 świec z logo Caritas, które - mamy nadzieję - staną na wigilijnych stołach. Ofiary za świece pomagają sfinansować ferie i kolonie dla dzieci oraz utrzymać ośrodki służące dzieciom - np. rodzinne domy dziecka czy Dom Matki i Dziecka. Akcja jest dobrze rozpoznawalna, a świece Caritas stawiane przy pustym nakryciu od lat są symbolem pomocy najsłabszym ofiarom ubóstwa.

Dwudziestolecie akcji to czas podsumowania. „Cieszymy się, że przez ten czas udało się zrealizować wiele projektów pomocy dzieciom. Każda zapalona świeca zwiększa tę pomoc - mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

Wszystkim zaangażowanym w Wigilijne Dzieło dziękują w tym roku dzieci z Arki Noego w nagranej specjalnie na tę okazję piosence. „To dzięki Tobie miałam piękne wakacje, każdego wieczoru ciepłą kolację. To dzięki Tobie miałam nową sukienkę. Chociaż cię nie znam, to dziękuję Ci pięknie.” - śpiewają.

Tegorocznym hasłem Dzieła są słowa „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”. Przypominają o celu akcji - zbiórce funduszy na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. W ubiegłym roku krakowska Caritas rozprowadziła 176684 świece. Po odliczeniu kosztów produkcji i transportu dało to 366305 PLN. 189621 PLN Caritas przeznaczyła na dofinansowanie akcji wakacyjnej dla dzieci z ubogich rodzin oraz prowadzonych placówek dla dzieci. 176684 PLN, czyli złotówka z ofiary za każdą świecę pozostała do dyspozycji parafii, przeznaczana jest na pomoc najuboższym rodzinom. Najczęściej to obiady w szkole, paczki na Święta albo świadczenia (np. opłata za prąd). 10 groszy z ofiary za każdą świecę trafia na projekty pomocowe realizowane przez Caritas Polska poza granicami Polski. W ubiegłym roku była to pomoc żywnościowa dla głodujących dzieci w Afryce.

Od 2000 r. WDPD ma charakter ekumeniczny - z udziałem Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W imieniu potrzebujących dzieci gorąco dziękujemy wszystkim, którzy na wigilijnych stołach postawią świecę Caritas.

Dla chętnych zamieszczamy plakat w wersji elektronicznej i bannery na stronę www. Prosimy o zgłaszanie, na jakich stronach internetowych pojawi się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.DATA PUBLIKACJI: 2013-11-29 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
» Caritas_WDPD_2013_plakat_A3_v18-druk.pdf [5.93 MB]
» Caritas_739x149_WDPD_2013_01-1.jpg [0.04 MB]
» Caritas_739x149_WDPD_2013_01-2.jpg [0.06 MB]
Kategorie
» wakacje
» ogólne
» akcje
skrzydla pomoc dzieci
Wielkanocna Akcja Caritas
kwiaty pomoc ślub Caritas
1 procent, pit, 1 %, OPP
spiżarnia Caritas pomoc niemarnowanie żywności
pomoc żywność
na górę