chleb
Biskupi dziękują wolontariuszom

Biskupi Kościoła Katolickiego w Polsce napisali na przypadającą 28 kwietnia Niedzielę Miłosierdzia Bożego list pasterski, w którym dziękują Bogu „za wszystkich, którzy na różne sposoby praktykują wyobraźnię miłosierdzia, a zwłaszcza 100 tysiącom wolontariuszy Caritas, którzy działają w Polsce”.

„Siostry i Bracia, Bogu niech będą dzięki za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą potrzeby innych; za wasze uszy, które słyszą prośby, nawet te niewypowiedziane” – piszą biskupi.

Pełna treść listu:

https://episkopat.pl/list-pasterski-episkopatu-polski-na-niedziele-milosierdzia-2019-r/

 

O wolontariacie wiernych w Kościele katolickim oraz o działaniach Caritas w Polsce można przeczytać:

https://ekai.pl/1-2-mln-wiernych-jest-zaangazowanych-w-wolontariat-katolicki-w-polsce/

 

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

 Niedziela Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas. Rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia.

Poniżej można pobrać materiały liturgiczne na Tydzień Miłosierdzia i plakat.


DATA PUBLIKACJI: 2019-04-26 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
» tm_plakat.png [0.35 MB]
» 75TydzMilosierdzia_297x420_DRUK.pdf [0.84 MB]
» 75TM_materialyLiturgiczne.pdf [1.57 MB]
Kategorie
» wakacje
» ogólne
» akcje
skrzydla pomoc dzieci
kwiaty pomoc ślub Caritas
1 procent, pit, 1 %, OPP
spiżarnia Caritas pomoc niemarnowanie żywności
pomoc żywność
na górę